Az általunk javasolt kutatás két, eddig független érdeklodési terület, egyrészt a nemlineáris dinamika kutatása általában és a kiterjedt rendszereké különösen, másrészt a termikus kvantummezok tanulmányozása határán helyezkedik el. Ebben a fejezetben a fo kutatók ezeken a területeken dolgozó munkacsoportokhoz fuzodo kapcsolatait tekintjük át.
A fo kutatók munkakapcsolatukat 1990-ben alakították ki. Számos cikket publikáltak a javasolt kutatás területén és nemrég szerzotársai voltak S. Matinyannal, a Jereváni Fizika Intézet igazgatójával közösen a "Káosz és Mértékelmélet" címu könyvnek [22].
A Nemlineáris Tanulmányi Centrum a Duke Egyetemen számos, gyorsan növekvo kutatást foglal magába a kiterjedt rendszerek kaotikus viselkedése terén. Az itt dolgozó kutatókkal (R.Behringer, H.Greenside) gyakori kapcsolattartás alakult ki, ami a jövoben a javasolt kutatásra nézve is gyümölcsözo lesz [23, 24].
Az Észak-Karolinai Szuperszámítógépes Központ támogatásának köszönhetoen a számítógépes lehetoségek kiválóak. A közelmúltban ezeket a berendezéseket már sikeresen használtuk a klasszikus mezodinamika tanulmányozására [14-20].
Jó munkakapcsolat alakult ki az ELTE Elméleti Fizika Tanszék munkatársaival is (T.Tél, G.Györgyi). Egyikünk (T.S.B.) speciális eloadássorozatot tartott diákoknak "Kaotikus dinamika a nehézionfizikában" címmel 1994-ben és több szemináriumi eloadást tartott a témában. A Budapest Iskola gazdag kutatási tapasztalata a káosz terén egy egyedülálló segítséget jelent értelmezési, konceptuális vagy számítástechnikai kérdésekben.
Az általunk javasolt kutatás ugyancsak mélyen a kvark-gluon plazma és más, nagy energiasuruséggel kapcsolatos térelméleti problémák vizsgálatban gyökerezik. Rendszeres kommunikáció a relativisztikus nehézion kisérletekben résztvevo csoportok tagjaival különösen lényeges az elemi mezok kaotikus viselkedése megfigyelheto következményeinek a tekintetében.
Két kisérleti csoporthoz fuzodnek ilyen szálak. B. Müller állandó meghívottja a Brookhaveni Nemzeti Laboratóriumban a RHIC kisérletet elokészíto PHENIX és STAR csoport gyuléseinek. T.S.Biró és az MTA RMKI nehézionfizikai osztálya, amelnek o tagja, kapcsolatot ápol a CERN NA49 nehézion kisérletéhez a "Budapest Fal" mérorendszert szállító kisérleti fizikusok csoportjával (szóvivo: Gy. Vesztergombi).
A javasolt kutatási tervben szereplo kutatók résztvesznek a nehézion kisérletekben fellépo fizikai folyamatok elméleti kutatásában. Az MTA RMKI Nehézionfizikai Osztálya, Zimányi József vezetésével mostanában fejlesztette ki az ALCOR nevu fenomenológikus modellt a CERN SPS-en mért Pb + Pb reakció leírására [25]. E modellt támogató mikroszkópikus számolás a nehézion reakció korai fázisáról, amely a kvark-gluon plazma megfigyelhetoségében meghatározó lehet, az általunk javasolt elemi terek kaotikus viselkedsének a tanulmányozásával is közelebb kerül.
Hasonlóan a résztvevo kutatók korábbi tapasztalatai a szubhadronikus (parton) folyamatok dinamikus leírása terén segíteni fognak a nyert eredményeknek a partondinamika feltevéseivel és eredményeivel való összehasonlításában [26-30]. E két megközelítés, úgy is mint a QCD rövid- illetve hosszúhullámú közelítése, kiegészíti egymást.