next up previous
Next: A kutatás célkituzései Up: Kutatási terv Previous: Kutatási terv

A probléma körvonalai

Kutatási tervünk lényegét a forró gluon plazma tanulmányozásában mostanában felmerült ellentmondások ismertetésével szeretnénk felvázolni. Az ezen ellentmondás feloldására irányuló kutatás azonban más fizikai rendszerekre is ki fog terjedni.

A hosszúhullámú, klasszikus, nemábeli Yang-Mills mezok kaotikus dinamikája legjobban a gluonikus zéró módusok Hamilton függvnyének az mértékrögzítés melletti tanulmányozásával demonstrálható.

a térbeli deriváltak elhanyagolásával. Feltétel;ezve, hogy csak két vektorpotenciál komponens, pl. and (vagyis egy színben és polarizációban duális pár) különböznek nullától, a Hamilton függvény redukálható:

Ez egy pontszeru részecske konzervatív mozgását írja le két dimenzióban. A potenciális energia, amely -tel arányos, egy hiperbolát definiál, mint az adott energiájú klasszikus mozgás határát. Ez a határ egyben a klasszikus trajektóriák fordulópontjait is jelenti. Amíg a tengelyek közelében ( vagy ) a mozgás kvázi-reguláris, addig a klasszikusan megengedett tartomány nagy részében kaotikus. A hiperbolikus határfelület egy tükrözo falként is felfogható, amely a közeli párhuzamosan beeso trajektóriákat defókuszálja a negatív görbülete miatt [3-5].

Véges homérsékleten fellépo közegeffektusok, mint pl. a plazmabeli Debye árnyékolás, e hosszúhullámú mezoknek tömeget generál [31, 32]. A Hamilton függvény módosul e kvantumeffektus hatására:

A dinamikus tömeg, gT, arányos a T homérséklettel. Ez a rendszer csak akkor viselkedik kaotikusan, ha az

kontrollparaméter értéke a kritikus alá esik. Egy szabad gluonokból álló sugárzási gáz energiasurusége magas homérsékleten a Stefan -- Boltzmann sugárzási törvény értelmében. Feltéve, hogy azonos mennyiségu energia, azaz koncentrálódik a kaotikusan viselkedo infravörös x és y módusban, azt várjuk, hogy a káosz az

-nál gyengébb csatolási állandó mellett fejlodik ki. Ez az érték a színfelszabadítás ( MeV) tartományába esik. Ilyen magas homérsékletek eléréséhez elegendo energia a CERN SPS és a RHIC nehézion kisérleteiben elérhetok.

Ez a várakozás ellentétben áll a forró perturbatív QCD megközelítésével, ahol az nagyságú tömegtag alacsonyabb rendben adódik, mint a kaotikus dinamikával kapcsolatos mennyiségek, pl. a gluon csillapítási tényezo, ami nagyságrendu. A puha plazmonok, vagyis a hosszúhullámú, alacsony energiájú térkomponensek effektív Hamilton függvényét itt a -tel arányos sajátenergia tag uralja. Ebben a megközelítésben kis x és y amplitúdókra nem fedezheto fel kaotikus viselkedés [33].

Azért, hogy e két szembenálló nézet között közvetíthessünk és nem-egyensúlyi helyzetekben is realisztikus leírását adhassuk a gluondinamikának, javasoljuk a klasszikus és kvantumeffektusok relatív szerepének a kutatását kiterjedt elemi mezorendszerek kaotikus vagy nem kaotikus természetében.



next up previous
Next: A kutatás célkituzései Up: Kutatási terv Previous: Kutatási terv



Biro Tamas 17-98
Thu Aug 3 14:30:23 CDT 1995