A neutronok kicsatolása a nyalábból, monokromátorral történik, mely öt darab egymástól függetlenül mozgatható pirolitikus grafit kristályból áll. A kristályok úgy lettek kialakítva, hogy rendelkezzenek bizonyos mozaicitással, a nagyobb nyalábintenzitás érdekében.
A monokromátorról szóródott felharmonikus neutronok kiszűrésére az egyik – hideg neutronok esetén alkalmazott – módszer: a berilliumszűrő alkalmazása. A módszer a berillium abszorpciós hatáskeresztmetszetének hullámhosszfüggésén alapul.
A rés: négy darab, neutronelnyelő anyaggal bevont lemez. Két lemez függőleges, a másik két lemez vízszintes irányban állítja be a nyaláb méreteit. A neutronok elnyeléséhez kadmiumot, gadolíniumot esetleg szamáriumot használnak. Ezen anyagoknak nemcsak a neutron elnyelési hatáskeresztmetszetük nagy, hanem – lévén fémek – jól megmunkálhatók, és így jól definiált a határvonaluk. Különösen nagy precizitású résekben gallium - gadolínium - gránát egykristályokat is használnak.

 

A neutronok spin szerint polarizálásához (polarizátor és analizátor) általunk használt eszköz egy mágneses szupertükör, működése a teljes visszaverődés határszögének spinfüggésén alapul.
A spinállapot megfordításához, mind a polarizátor oldalon (minta előtt), mind pedig az analizátor oldalon (minta után) rádiofrekvenciás flippert használunk. A flipper 256Khz 5A-n működik.
A mintakörnyezet arra szolgál, hogy a mérések során a mintát megfelelő helyzetbe állítsuk, valamint a méréshez szükséges környezetet (mágneses tér, hőmérséklet) biztosíthassuk.
Detektorunk: 3He gázzal töltött, kétdimenziós pozícióra érzékeny eszköz
Groups: