Az első LHC eredmények 7 TeV-en

A genfi CERN-ben működő Nagy Hadronütköztető (Large Hadron Collider, LHC) áprilisban az eddigieknél is nagyobb energián folytatta tavalyi sikeres működését. Az első órákban felvett 7 TeV-es tömegközépponti energiájú proton-proton ütközéseket a CMS kísérletben az RMKI (Siklér Ferenc), az ELTE (Veres Gábor, Krajczár Krisztián) és a Boston melletti MIT kutatóiból álló csapat végezte el, meghatározva a kölcsönhatásban keletkezett töltött részecskék szög- és impulzuseloszlását.

A mérésekben három független kiértékelési módszert használtak, melyek jól egyező részecskeszámokat adtak. Az eredmények szerint az észlelt töltött részecskék száma a kisebb energiás mérésekhez (0.9 és 2.36 TeV) képest erőteljes növekedést mutat. A mért többlet mintegy 40%-kal nagyobb, mint a modellszámolások által jósolt növekmény, így azok további hangolásra és pontosításra szorulnak.

A fenti eredményeket bemutató cikk a Physical Review Lettersben jelent meg (Transverse-Momentum and Pseudorapidity Distributions of Charged Hadrons in pp Collisions at √s = 7 TeV, Phys Rev Lett 105 (2010) 022002).  A szerkesztők egy rövid összefoglalót  is közöltek a cikkről az American Physical Society honlapján.
Ezzel a tanulmány bekerült abba a rangos gyűjteménybe, amely a fizika összes területét lefedi, és ahova a legfontosabb eredmények tartoznak.
 

cms_dNdeta.png